"Naplněním zákona je láska."
Dnešní svátek: sv. Cecílie

32. Rybolov s Ježíšem

Někdy se prostě nedaří. Člověku spadne z ruky na zem přesně to, co spadnout nesmí, a rozbije se to. Kamarád není doma, právě když potřebuješ s někým mluvit. Úžasná stavba z kostek se rozsype, jakmile ji chceš někomu ukázat. Auto se pokazí, zrovna když je potřeba někoho urychleně odvézt, maminka spálí koláč na oslavu, v bytě je největší nepořádek, když zazvoní nečekaná návštěva. Co se ti v poslední době moc nepovedlo? (...)

Když Pán Ježíš vstal z mrtvých, už nechodil se svými učedníky každý den. Ukázal se jim jen někdy, aby uvěřili, že pořád žije. Protože nevěděli, co teď mají dělat, vrátili se ke své původní práci. Vzpomeneš si, co většina z nich dělala, než potkali Ježíše? (...) Rybáři loví nejčastěji v noci, protože ryby jsou blízko hladiny. Když svítí přes den prudké sluníčko, ryby se schovávají do větších hloubek. Na palubě rybářské loďky leží sítě, které se vhazují do vody a táhnou za lodí, do nich rybáři chytají různé ryby. Jaké znáš druhy ryb, které se dnes loví? (...) Ale někdy se jakoby všechny ryby schovají i v noci a lov se nedaří. To je pak lepší všeho nechat a vrátit se. Dneska je to jednoduché - rybář sbalí prut, stoličku a jde domů. Jenže co měli dělat rybáři na Galilejském jezeře? Ryby ráno prodávali na trhu a za peníze si mohli koupit chleba a něco k jídlu. Nebo novou síť. Nebo dřevo na opravu loďky. Nedá se nic dělat, dneska budou mít hlad. Šimonu Petrovi a jeho kamarádům se totiž této noci nepodařilo chytit vůbec nic. Moc dobrou náladu neměli a pluli pomalu směrem ke břehu. Začalo se rozednívat, na břehu stál nějaký muž a prosil je o něco k jídlu. Asi nevěděl, že je zbytečné ještě jednou něco zkoušet, že ryby jsou dávno pryč. Řekl jim, aby vhodili síť ještě jednou do vody. Ani nevěděli proč, ale poslechli ho. Než se vzpamatovali, byla síť plná velkých ryb. Taktak ji vytáhli na palubu. Co je to za člověka? Jak mohl vědět, kde jsou ryby, když je na břehu? Kdo to byl? (...) A jak to dokázal? Jak to, že se mu dařilo? (...)

Učedník Jan... vzpomínáš si, kdy jsme o něm mluvili? (...) Tak ten první poznal Pána Ježíše. Zavolal to na ostatní a všichni se už moc těšili, jak se s ním na břehu pozdraví. Petr se nevydržel těšit na pomalu plující loďce, skočil do vody a brodil se za Ježíšem, aby byl u něj co nejdříve. Měl ho moc rád. Pán Ježíš pro ně zatím připravil oheň, chleba i pečenou rybu. A po této snídani změnil Petrovi povolání. Už nebude rybářem, ale bude se starat o všechny věřící lidi. Víš, jak dnes říkáme muži, který se stará o víru křesťanů na celém světě? (...)

Aktivita

Zjisti, jak se jmenuje dnešní papež, kde bydlí a odkud je. Můžeš si ta místa s někým starším najít na mapě. Zeptej se rodičů nebo katechety, jaké další papeže znají.

Modlitba

Pane Ježíši, jsem moc rád, že jsi můj kamarád. Dneska jsi mi řekl, že tě můžu kdykoliv pozvat k sobě, do všeho, co dělám, a že mi vždycky pomůžeš. Prosím tě, abys pomohl lidem, které mám kolem sebe, s jejich starostmi. Zvláště tě prosím za ............ Pomáhej i Svatému otci Františkovi se všemi jeho úkoly a dej mu sílu a zdraví. Amen.