"Kristovým jménem vyzýváme: Smiřte se s Bohem!"
Dnešní svátek: sv. Felix z Valois

5. Manželství muže a ženy je Boží dílo

Někdy se stane, že se maminka s tatínkem začnou hádat. Křičí a mračí se na sebe, všichni jsou z toho smutní. Ale pak se zase usmíří a usmívají se, protože se mají rádi a vědí, že patří k sobě. Tak už to bývá v každé rodině. I v židovském národě se manželé někdy chtěli po velkých hádkách rozejít. A tak se farizeové zeptali Pána Ježíše, co si o tom myslí.

„Pán Bůh stvořil člověka jako muže a ženu. Když spolu chtějí žít, připraví se svatba a po ní jsou z nich manželé. Patří navždy k sobě, jeden druhému pomáhá a Pán Bůh jim žehná, aby se měli rádi. Oba dva se mají starat o to, aby jim spolu bylo pořád dobře. Protože je každý z nich jiný, pomáhají si navzájem v tom, co ten druhý neumí nebo mu nejde moc dobře. Nikdo nesmí jejich manželství rozbíjet a také nikdo nesmí od své rodiny odejít pryč a myslet si, že je to v pořádku. To je taková špatnost, že podle židovských zákonů za ni zasluhuje smrt." Pán Ježíš byl velmi vážný, když tato slova říkal. Je to, jako když držíš v ruce minci, třeba pětikorunu. Pokaždé vidíš pořádně jen jednu stranu. Sice je každá strana jiná, ale obě platí stejně. Je to jedno, kterou stranou platíš. Tak vidí manželství Pán Bůh. Je jedno, jak vypadají, jak jsou zdraví nebo kde každý pracuje; stále patří k sobě. Víš, jak vypadá falešný peníz? Jedna jeho strana je pokažená, mince je neplatná a ty si za ni nic nekoupíš. Peníz nemůžeš a ani nesmíš jen tak rozbít. Za to bys byl potrestaný. S manželstvím je to stejné.

Když se děvčeti líbí nějaký chlapec nebo chlapec má rád nějaké děvče, nemohou hned mít svatbu a stát se manželi. Nejdříve je potřeba, aby poznali svoje zvyky, co se druhému líbí a co ne, mají poznat i svoje rodiny, aby si lépe porozuměli. Je moc důležité, aby se každý hned na začátku, když se seznámí, zeptal Pána Ježíše, jestli potkal opravdu toho správného člověka. Protože s ním bude pak celý svůj život bydlet a také spolu budou vychovávat děti, které se jim narodí. Teprve když jsou lidé dospělí, mohou si navzájem slíbit, že se budou mít stále rádi, a poprosit Pána Ježíše, aby jim pomáhal tento slib dodržet.

Aktivita

I když jsi ještě malý(á), můžeš pomáhat udržovat lásku mezi tvými rodiči. Každý den se za ně pomodli, poděkuj za oba. A když se na sebe mračí, tak se nenech zastrašit, ale v důvěře to řekni Pánu Ježíši, nejlépe při mši svaté. Připrav pro rodiče v tomto týdnu překvapení, ze kterého by poznali, jak moc ti záleží na tom, aby vám všem bylo spolu dobře. Nakresli třeba velké srdíčko a napiš tam jejich jména nebo udělej něco, co mají oba rádi.

Modlitba

Dnes ti děkuji, Pane Ježíši, za maminku a za tatínka. Za to, že se našli a mají se rádi, že jsem se jim narodil(a) a že se o mě starají, abych měl(a) všechno, co potřebuji. Prosím tě, pomáhej jim, aby se vždycky uměli domluvit a aby si dokázali odpouštět. Chci jim každý den pomáhat. Amen.