Pastorační rada | Farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

"Blahoslavení tvůrci pokoje, neboť oni budou nazváni Božími syny."
Dnešní svátek: sv. Ondřej Dung-Lac a druhové

Pastorační rada farnosti sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

Pastorační rada farnostiV roce 2013 byla zvolena a jmenována nová pastorační rada naší farnosti.

Život farnosti vyžaduje činné zapojení jejich členů. Smyslem pastorační rady je spolupráce s farářem, aby farnost se stala živým společenstvím věřících. Má spoluzodpovědnost za šíření víry a spásy.

Na této stránce naleznete seznam členů pastorační rady, jejich odpovědnosti ve farnosti a kontakt na ně. Dále zde najdete zápisy z jednotlivých porad.

Stanovy pastorační rady ke stažení [ 231.7 kB, PDF ]

Dokumenty II. vatikánského koncilu kladou důraz na spolupráci duchovních s věřícími v otázkách evangelizace a posvěcování. Zřizování pastoračních rad ve farnostech a účast laiků v nich je jedním ze způsobů uskutečňování laických aktivit v církvi, zde konkrétně na farní úrovni.

Pastorační rada farnosti má pouze poradní hlas. Farář radě předsedá podobným způsobem jako při slavení eucharistie. Je v tom i určitá symbolika. Dříve byl kněz jedinou osobou činnou při slavení mše svaté. Po II. vatikánském koncilu zná mešní liturgie mnoho dalších služeb (službu lektora, akolytů podávajících sv. přijímání, liturgickou službu jáhna). Podobně jako se v průběhu doby změnila role kněze z jediného přisluhovatele eucharistie až k úloze předsedajícího liturgii mše svaté, slavené celým společenstvím věřících, tak se změnila i role faráře ve vztahu k celkovému řízení a pastoraci farnosti.

Vedle potřeby určité koordinace vedení farnosti je pastorační rada také místem spolupráce laiků a duchovních.

Církevní právo o pastorační radě říká, že jí přísluší zkoumat pod vedením faráře vše, co se vztahuje k pastorační činnosti ve farnosti, toto také projednávat a předkládat o tom praktické závěry. Důležité je toto praktické zaměření rady - rozlišit, co by farnost měla dělat v konkrétní situaci a konkrétní době.

Členové pastorační rady naší farnosti a jejich spoluzodpovědnost

Volení členové:

Jmenovaní členové: