Farní časopis

Život (zlínských) farností je čtrnáctideník, který vydává Římskokatolická farnost sv. Filipa a Jakuba Zlín ve spolupráci s farností Panny Marie Pomocnice křesťanů Zlín.

CHARAKTERISTIKA ZPRAVODAJE

• Vychází pravidelně každé dva týdny s výjimkou letních prázdnin (jednou za měsíc) a přelomu roku (asi tři týdny) – obvykle 22 čísel za rok.
  • Náklad je 1 500 kusů (1 100 ks dostává farnost FaJ, 400 ks dostává farnost PMPk) a je určen pro vnitřní potřebu farností.
  • Rozsah (počet stran) bývá podle počtu uveřejněných článků (průměrně 16 stran, občas 12 nebo 20 stran, výjimečně 24 stran), maximální počet znaků na jednu stranu je 2300 (včetně mezer).
  • Redakční rada: P. Kamil Obr, P. Dan Žůrek, Ondřej Jakubíček.
  • Příspěvky, připomínky, návrhy i kritiku je možno zaslat na e-mail zivotfarnosti@volny.cz nebo vhodit na faře do schránky označené Život farností. Redakce si vyhrazuje právo na úpravu a krácení rukopisů. Při výběru dává přednost textům stručným.

OBSAH ŽIVOTA FARNOSTÍ

Při výběru upřednostňujeme články
    • Přednost mají články týkající se naší farnosti.
    • Přednost mají také články stručné a věcné.
    • Otiskovány bývají také pastýřské listy olomouckého arcibiskupa a papežské listy.
    Úprava článků
    • Články bývají publikovány v jednotné úpravě.
    • Pokud je třeba článek krátit z důvodu velkého rozsahu (nedostatek místa), pak se vypouštějí části, které neovlivní podstatu článku.
    • Redakce upravuje stylizaci věty, je-li neúplná nebo nedává-li smysl, rovněž opravuje pravopisné chyby.
    • Každý článek je podepsaný (jméno a příjmení, bez titulů).
    Neuveřejňujeme
    • Anonymy.
    • Články, jejichž autor si nepřeje být jmenován.
    • Polemiky.
    • Články s nepravdivými informacemi nebo informacemi, jejichž správnost nelze ověřit.
    • Články politických stran.
    • Články, u nichž si autor nepřeje, aby se do nich jakkoli zasahovalo (opravy chyb, případné krácení, formátování textu).
    • Články netýkající se přímo naší farnosti, děkanátu či diecéze.
    Co má obsahovat článek
    • Předmět – o co se jedná, případně vysvětlení (např. Kurzy Alfa, které tvoří série promluv na klíčová témata související s křesťanskou vírou).
    • Přesné datum nejlépe doplněné o den v týdnu (např. ve středu 2. října).
    • Jména alespoň na začátku uvádět celá i s tituly, případě funkcemi (např. olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner).
    • Jednoznačné místo a čas konání i další termíny (přihlášky, uzávěrky).
    • Případné kontaktní údaje (telefonní číslo, e-mail, internetová stránka).
    • Podpis autora (totéž u případné připojené fotografie).
    Hlasy a ohlasy – články o proběhlých akcích
    • Tyto články mohou být také povzbuzením pro ty, kteří se váhali účastnit.
    • Posílat co nejdříve po zakončení akce (např. nevhodné během Vánoc psát o letních prázdninách).
    • Vhodné je přímo na akci pověřit konkrétního účastníka o napsání článku (popř. zaslání fotografie) do určitého data.
    • V textu se vyhýbat rozvláčným popisům a všemožným výčtům.
    V jaké podobě předávat článek
    • Elektronicky bez úprav a formátování, které budou pro další použití odstraněny (e-mail: zivotfarnosti@volny.cz).
    • Písemně nejlépe ve farní kanceláři.
    • Články psát nebo upravit pro ŽF, nikoli jako obecnou informaci pro různé „použití“ nebo již hotový leták.
    • Fotografie posílat zvlášť (nevkládat přímo do dokumentu).
    Fotografie
    • Články o proběhlých akcích je vhodné doplnit fotografií (lépe dvě nebo tři na výběr).
    • Fotografie mají svého autora, kterého je vhodné uvádět.
    • Fotografie zaslat v originálu – úpravy většinou poškodí kvalitu snímku (jsou obvykle pro tisk malé).
    • Pokud není snímek vypovídající, je vhodné uvést krátkou popisku.