"Každému, kdo má, bude dáno a bude mít nadbytek; kdo nemá, tomu bude vzato i to, co má."
Dnešní svátek: sv. Jan Maria Vianney

Restaurování vstupních portálů kostela

Restaurování pískovcových ozdobných prvků - pískovcového ostění vstupních portálů - vchodů do farního kostela svatého Filipa a Jakuba ve Zlíně

Restaurování sedmi portálů našeho kostela probíhalo průběžně v měsících červenec až září 2017. Památkově nejzajímavější a nejhodnotnější je bezesporu hlavní vstupní portál, který je opatřen profilovaným pískovcovým ostěním. Na něj navazuje vlys s triglify a reliéfními rozetami. Nad vlysem je osazena profilovaná římsa s volutovými křídly, mezi kterými byla umístěna kartuš s erbem Brettonů, pocházející z období kolem roku 1850. Erb je zhotoven z románského cementu, který byl jako stavební materiál velmi oblíben pro zhotovování dekoračních prvků ve druhé polovině 19. století. Práce probíhaly tak, že po vyčištění kamene a jeho konsolidaci bylo provedeno doplnění chybějících modelací, které odpovídají autorskému záměru a změnám, způsobeným zvětráváním kamene. Umělý kámen musí mít barvu a strukturu shodnou s použitou horninou. Na závěr restaurování bylo provedeno biocidní ošetření a hydrofobizace horizontálních a nejvíce ohrožených částí památky. Cílem restaurování bylo zachování a obnova soudržnosti a pevnosti pískovce, ze kterého je památka zhotovena.

Pavla Hradilová, restaurátorka

Na výše uvedenou akci poskytlo dotaci statutární město Zlín.

město Zlín

INFO farnosti k aktuální istuaci Covid 19