"Budete mými svědky v Jeruzalémě, v celém Judsku a Samařsku, ano až na konec země."
Dnešní svátek: sv. Cecílie

28. Svědomí nás učí správnému životu

Toto je už druhá neděle, kdy nás Pán Ježíš učí odpouštět a druhé lidi neodsuzovat hned, když se jim něco nepovede. Chce, abychom jim dali šanci se zlepšit, tak jak ji jeho Otec - Pán Bůh dává každý den i nám.
Díváš se někdy na pohádky, kde jsou loupežníci? (...) Dělají věci dobré, nebo špatné? (...) Jak to s nimi pak většinou v té pohádce dopadne? (...) Zasluhují všichni nějaký trest? (...)

Vlastně každý člověk udělá co chvíli něco ne úplně správně, všichni děláme chyby. Některých si všimneme hned, některé poznáme až později. Někdy dokonce ani maminka neví, co se ti za jeden den povedlo pokazit nebo udělat špatně. Ale Pán Bůh ví úplně o všem, o každém tvém chování, o každém slově, i o tom, co si jen myslíš. A netrestá tě za to. Zatím ti nechává čas, abys to poznal sám a aby ses sám rozhodl, že to napravíš. Dává ti k tomu výborného pomocníka, tvoje svědomí. To je takový tichý hlásek někde uvnitř, který ti přesně poví, co je špatně a co nemáš dělat. Taky tě chválí za dobro, co uděláš, a povzbuzuje tě k němu. Když hlásek svého svědomí často posloucháš, tak postupně sílí, stále častěji ti dobře radí a je tvým spolehlivým kamarádem. Znáš se s ním? Už ti někdy tvoje svědomí něco říkalo? (...) Svědomí je velký dar od Pána Boha, a když ho používáme, má z nás Pán Bůh radost. Ale když svědomí neposloucháš, neznáš se s ním, začne slábnout a onemocní. Přestane ti radit, co máš dělat.

Poslouchal jsi dnešní evangelium? O čem byla řeč? (...) Dnešní příběh byl o rozzlobených farizejích a o jedné ženě, která udělala něco hodně špatného. Přivedli ji k Pánu Ježíši a nutili ho, aby řekl svůj názor na to, co s ní mají udělat. Pán Ježíš ale vůbec nechtěl slyšet podrobnosti. Věděl, že farizeové jsou vychytralí, že chtějí uškodit nejen té ženě, ale hlavně jemu, a že z něho chtějí udělat špatného soudce. Chvilku mlčel, počkal, až je přejde největší vztek a přestanou jeden přes druhého křičet. A pak jim poradil, ať si poslechnou svoje svědomí. Pak teprve mohou tu ženu potrestat. Všichni to udělali a tiše odešli. Víš proč? (...) Protože jim jejich svědomí řeklo, že každý z nich už někdy něco udělal špatně. Že je vlastně za to dosud nikdo nepotrestal. A že proto ani oni nesmějí žádat smrt druhého člověka, ani této přivedené ženy, i když se moc provinila proti platným zákonům jejich země.
Pán Ježíš pak vybídl i tuto smutnou ženu, aby příště vždycky poslechla ten dobrý hlásek v sobě, který jí správně radí. Pak jí bude dobře a bude mít v životě velkou radost.

Aktivita

Když uděláš něco špatně, je to jako zašpinit si boty. Musíš je vyčistit a pak jsou zase krásné a můžeš je používat. Zkus se tento týden rozhlédnout po botníku u vás doma a vyčisti postupně všechny boty ostatních členů, které jsou špinavé. Můžeš myslet třeba na to, kolikrát už jsi byl v čistém oblečení, najezený, i když jsi předtím maminku zlobil.

Modlitba

Pane Ježíši, ty víš, že nechci dělat špatné věci, ale někdy to tak divně vyjde. Někdy nepřemýšlím a jsem zbrklý, jindy jsem lenivý udělat něco pořádně. Pak se na mě ostatní zlobí a já pláču. Chci tě poprosit, abych uměl napravit, co pokazím, a nebál se přiznat. Taky tě prosím, abych uměl druhým odpustit, když se jim něco nepovede, abych se jim nikdy nesmál. Amen.