"Bděte a modlete se v každé době."
Dnešní svátek: sv. Felix z Valois

13. Pán Ježíš přichází

Dnes je začátek adventu, čtyři týdny budeme připravovat oslavy narození děťátka Ježíše. Už se všichni na Vánoce těšíme. Vždyť k nám přijde sám Pán Bůh jako malé děťátko Ježíš v jesličkách. Jeho maminkou byla hodná dívka Marie, která měla Pána Boha moc ráda. Věděla, že ji stále chrání, že se ničeho nemusí bát. Ale lidé se často něčeho bojí, protože na Pána Boha zapomínají. A co ty? Bojíš se taky něčeho? (...) Bát se máme jenom špatných věcí.

Malý Petřík už dlouho zvědavě pokukoval po maminčině šuplíku. Věděl, že tam maminka dává velké nůžky, které používá, když něco šije. On ani sestřička je nesměli vytahovat, protože jsou ostré a docela těžké. Ale Petřík je moc chtěl vyzkoušet. Učili se ve školce stříhat a nešlo mu to. Určitě je to těmi malými hloupými nůžkami, mračil se. Kdybych měl pořádné, vystřihl bych stejně pěkná kolečka jako kamarád Toník, myslel si a čekal, až maminka odejde na nákup. Sotva za maminkou zaklaply dveře, už otvíral šuplík. Nůžky byly tak veliké, že je musel držet oběma rukama. Ale připravený papír stříhaly skoro samy. Pak Petřík zkusil vystřihnout kolečko do závěsu a taky to krásně šlo. I na ubruse udělal různé nové otvory, potom zkusil, jak to půjde s kobercem. Tam mu to moc nešlo, samým soustředěním mu lezl jazýček z pusy. „No počkej, ty dostaneš," ozvala se za ním o rok mladší Hanička, když se rozhlédla po pokoji. Ale Petřík byl v ráži. „Počkej, udělám ti účes, jaký má maminka," a už šermoval Haničce nůžkami kolem hlavy. Hanička se strachy přikrčila, ani nedutala. Bála se o ucho. Naštěstí se na zemi objevily jen její světlé lokýnky. Když je uviděla, spustila takový nářek, že Petřík raději utíkal nůžky honem schovat. Taky byl nejvyšší čas, protože uslyšel v předsíni maminčiny kroky. Když se maminka rozhlédla po pokoji, věděl Petřík, že je zle. A navíc řekla: „Tak toto musí vidět tatínek!" A tak místo, aby se na tatínka těšil, dnes se Petřík hrozně moc bál. Co bude, až tatínek přijde? Tatínek je hodný, vždycky si spolu večer hrají, ale dnes asi nebudou kamarádi. Co myslíš? (...)

Aktivita

Popros katechetu, kněze nebo někoho v rodině, aby ti ukázal různé obrázky Pána Ježíše. Ten, který se ti bude nejvíce líbit, si zapamatuj. Můžeš si ho i nakreslit a nechat po celou adventní dobu i s originálem u své postele. Nebuď zklamaný, že se ti obrázek nepodařilo přesně namalovat. Také naše představy o Pánu Ježíši se hodně liší od toho, jaký je doopravdy.

Modlitba

Pane Ježíši, chtěl(a) bych se v těchto týdnech naučit víc poslouchat, co mi maminka a tatínek říkají. Nauč mě, prosím, abych si s tebou uměl(a) přes den povídat tak, jako si povídám s maminkou a s tatínkem. Chtěl bych taky tebe poslouchat. A moc tě prosím za ......................, který(á) má teď velkou starost. Amen.