"Jděte a naučte se, co znamená: 'Milosrdenství chci a ne oběť."
Dnešní svátek: sv. Cecílie

11. Čas konce světa zná jen Bůh Otec

„No tak děti, konec, jdeme jíst!" Obvykle zazní maminčin povel uprostřed napínavé hry, filmu nebo jiné zábavy a hned začnete protestovat a smlouvat. Zato tatínek se nemůže dočkat, při práci na zahradě mu pořádně vyhládlo a už se těší na teplé jídlo. Pro maminku to znamená konec vaření, které se jí dnes třeba nedařilo tak, jak si představovala, ale protože vás má ráda, udělala všechno pro to, aby vám chutnalo. Když řekne paní učitelka ve škole při písemce: „Tak konec!", všichni musejí odložit pera. Někdo je rád, že všechno stihl, někdo se zlobí, protože se neučil a teď mu přemýšlení dlouho trvalo, takže skoro nic nenapsal.

Zrovna tak to bude, až jednou celému světu řekne Pán Bůh: „No tak konec!" Někdo bude protestovat, protože měl ještě spoustu plánů a rozdělané práce. Jiný se bude těšit, že přestanou starosti a trápení a že si konečně odpočine. Ale protože je svět moc veliký, nebude to jen tak snadné. Lidé byli vždycky zvědaví, co všechno se při konci světa bude dít, a ptají se až do dneška. A také mají plno strachu, bojí se, že konec nastane už brzy. I učedníci byli zvědaví, a proto jim Pán Ježíš vysvětlil, co konec světa vlastně znamená; to on, Pán Ježíš, přijde znovu na svět. Ale tentokrát se už nenarodí jako malé děťátko, ale přijde z nebe jako mocný panovník a vládce celého nebe i země. Uvidí ho všichni lidé. Bude ho doprovázet obrovské množství andělů. Tito andělé po celém světě vyhledají lidi, kteří v něho věří, ochrání je svými křídly a přivedou všechny k němu. V té době zvítězí láska a síla Pána Ježíše nad vším špatným, co bylo na zemi, a lidé se pak už nikdy nebudou ničeho bát a budou šťastní.

Žádný člověk nezná čas, kdy se to stane. Ten zná jen Bůh Otec v nebi a on určí ten správný okamžik, až bude všechno připravené. Těm, kdo ho mají rádi, pošle předem znamení, aby se mohli na setkání s ním a s Pánem Ježíšem dobře připravit. Chceš vědět, co to bude? To je tajemství. Ale pro každého svého kamaráda má Pán Bůh osobní překvapení.

Aktivita

Podle počasí a rostlin v přírodě poznáme, která je roční doba. Podle čeho se pozná, že se mají otrhat jablíčka ze stromu? (...) Víš, kdy kvetou pampelišky? A lípy? (...) Podle čeho poznáš, že se blíží Vánoce? (...) Nakresli, podle čeho maminka pozná, že ji máš rád. A podle čeho pozná Pán Bůh, že ho máš rád?

Modlitba

Pane Ježíši, ty jsi slíbil, že ochráníš všechny, kdo tě mají rádi a věří v dobrého Boha Otce. Děkuji ti, že chráníš mě i všechny v naší rodině, také našeho pana faráře, paní katechetku, moje spolužáky a kamarády, paní učitelky a každého, kdo se k tobě modlí a věří tomu, co jsi řekl. Amen.