"To je můj milovaný Syn, toho poslouchejte."
Dnešní svátek: sv. Cecílie

10. Jaký dar Bůh ocení?

Na starého pana faráře se děti v náboženství těšily. Pokaždé měl pro ně malé překvapení. Co to asi bude dnes? Trošku zklamaně protáhly obličej, když uviděly, jak vyndává z kapsy malá červená jablíčka. Voněla ale tak krásně, že za chvíli byla vůně plná třída. Všem se sbíhaly sliny a už natahovali ruce, aby na ně také vyšlo. „Tak sladké a dobré jablko jsem ještě nejedl. Odkud je máte, pane faráři?" ozývalo se ze všech stran. „Jeden strom roste vzadu na farní zahradě," usmívá se kněz. „Mám je od své stařenky. Byla to opravdu chudá žena. V jejím domku nebyly žádné peníze ani sladkosti, ale když jsme my vnoučci za ní z vedlejší vesnice přiběhli, vždycky pro nás měla něco dobrého. Sušenou křížalu, medovou hrušku nebo lískový oříšek. Krásně se usmívala, když nás vzala do náruče, a dala nám na cestu domů taky křížek na čelo. Já jsem měl tato malá jablíčka nejraději. Když jsem se stal knězem, stařenka už nežila, ale větvičku ze starého stromku se mi podařilo naroubovat. A pak jsem stromek přesadil sem do farní zahrady. Pořád mi moji hodnou stařenku připomíná."

Víš, kdo je to chudý člověk? (...) Má všeho málo - málo jídla, málo oblečení, doma jen pár věcí, žádné hračky pro děti. Nemůže jít a něco si koupit, protože nemá peníze. A tak má často i hlad, je mu zima, nemůže se vykoupat. Dříve bylo takových lidí hodně. Znáš někoho? (...) Kde bydlí? Jak to u něho vypadá? (...) Stejně chudá jako ta stařenka pana faráře byla i jedna žena, která se vypravila pomodlit do jeruzalémského chrámu. Do chrámu nikoho stráž nepustila, pokud nezaplatil. Strážce se uctivě poklonil boháči, který vhodil do misky plnou hrst zlatých peněz. Chudá žena vylovila z kapsy dva drobné peníze a zahanbeně prošla dovnitř. Strážce se pohrdavě ušklíbl. Blízko brány seděl se svými učedníky Pán Ježíš. Protože zná i myšlenky lidí, mohl slyšet bohaté, jak si říkají: „Ta trocha peněz mi neubude, ať vidí všichni, i Pán Bůh, jak jsem štědrý." A slyšel i chudou ženu, jak dává všechno, co měla ten den na své živobytí. Nic jí nezůstalo. Proto řekl svým učedníkům: „ Tato žena dala Bohu největší dar." Nebyl to dárek z toho, co měla navíc a nebude jí to chybět. Byl to dar z opravdové lásky k Bohu a ten má největší cenu.

Aktivita

Měl už někdo opravdovou radost z nějakého tvého dárku? (...) A co ty? Chceš jenom drahé dárky, protože je mají všichni, nebo tě potěší každá věc, kterou dostaneš? Učíš se z každého dárku poznávat, že tě druzí mají rádi? Až půjdeš ven, zkus najít krásný kamínek; očisti ho, vylešti a pak se zamysli, komu tím uděláš opravdu radost. A až dárek předáš, nezapomeň poděkovat Pánu Bohu - za toho obdarovaného člověka i za ten krásný kamínek.

Modlitba

Pane Bože, ty od nás nepotřebuješ drahé dárky. Líbí se ti, když máme rádi ostatní lidi a když jim děláme radost tím, co už umíme. Jsi rád, když každou práci dělám tak trochu jako dárek pro tebe - třeba i úkoly do školy. Amen.