"Kdo mě miluje, ... i já ho budu milovat a zjevím se mu."
Dnešní svátek: sv. Cecílie

6. V Ježíšově království nejsou lakomci

V jedné ulici žily dvě rodiny, které se přátelily. Maminky se často navštěvovaly, povídaly si, zkoušely nové recepty, tatínci hráli s kluky fotbal a menší děti si půjčovaly hračky i domů. O Vánocích dostaly děti v jedné z těch rodin úžasnou stavebnici. Z jednotlivých dílků bylo možné postavit celé město, kde svítily semafory na křižovatkách, troubila auta, otvíraly se dveře obchodů. Tatínek s dětmi stavěli město skoro celé vánoční prázdniny. Byla to opravdu krása. Na Silvestra odpoledne měli hotovo, právě když přicházeli jejich přátelé na návštěvu. Ti koukali. Stavba zabrala celou polovinu pokojíčku. „Pozor, tam nešlap!" „Opatrně, ať něco neshodíš!" „Na to nesahej!" tvářili se malí majitelé města velice důležitě a neustále své kamarády napomínali. Pak jim předvedli, co všechno chytrá stavebnice dokáže. „Ne, ovladač ti nepůjčím," odmítl kamarádovu prosbu starší chlapec a přístroj k sobě pevně přitiskl. Maminky se v kuchyni právě dávaly do bábovky a moc se divily, proč už děti chtějí jít domů. Zamlklí malí návštěvníci se na chodbě rychle navlékli do kabátů. Slzičky měli na krajíčku. Jejich kamarádi je ani nešli vyprovodit. Dokonce si ani nevšimli, že už odcházejí. Přes prosklené dveře mrkala světla umělého města. Něco bylo špatně. Co to bylo? (...)

Za Pánem Ježíšem v dnešním evangeliu přišel docela šikovný mládenec a ptal se ho, co má dělat, aby se dostal do nebe. Odmalička byl poslušný, pracovitý, poslouchal maminku i tatínka a nedělal, co se nepatří. Doma mu koupili vždycky všechno, co potřeboval; měl dost jídla, oblečení, hraček, knížek i peněz. Byl tak spokojený sám se sebou, že si ani nevšiml dalších lidí ve svém městě. Takových lidí, kteří měli hlad, neměli kde bydlet, bylo jim zima, pořád jim něco důležitého chybělo. Těch, co měli každý den mnoho starostí jak uživit svou rodinu, jak pomoct nemocnému dědečkovi nebo sourozencům. Pán Ježíš o nich tomu mládenci vyprávěl, ale on nesouhlasil a vrtěl hlavou: „Přece jim nedám, co je moje, to co mi patří," řekl a odešel pryč. Neuměl si představit, že by mu Pán Bůh dal všechno, co potřebuje, kdyby to kvůli němu udělal. A tak zůstal napořád smutný.

Víš, jak se říká těm, kteří nechtějí nic půjčit ani dávat? (...) Pán Ježíš vysvětlil apoštolům, že je moc důležité umět se rozdělit s ostatními, třeba o to, co mi chutná, často ukazovat druhým, že je máme rádi, třeba malými dárky, myslet na druhé a usmívat se na ně, i když jim něco svého půjčujeme. Zkrátka abychom byli šťastní už tady na zemi, máme být (...).

Aktivita

Znáš hru Cestička do nebe? Házíš kostkou jako v člověče, a když stoupneš na políčko s dobrým skutkem, poskočíš kus k nebi. Když se ale posuneš na políčko hříchu, kam patří i lakomství, musíš se vracet, někdy až na začátek. Popřemýšlej, kolik máš svých věcí, bez kterých si neumíš svůj den představit. (...) Kdyby tě Ježíš o některou požádal, třeba aby ji mohl dát někomu jinému, dokázal bys mu ji dát? Bez křiku a zlobení se?

Modlitba

Pane Ježíši, nechci se podobat smutnému lakomému boháčovi. Děkuji ti, že je kolem mě tolik věcí, ze kterých mám každý den radost; za moji postel, hračky, nábytek v pokojíčku, přístroje, které používáme. Prosím tě, abych se uměl vždycky rozdělit o všechno dobré s těmi, kdo nic nedostali. Nauč mě poznat, když někdo opravdu potřebuje mou pomoc, abych mu ji neodmítl. Amen.