Farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

"Amen, pravím vám, cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili."
Dnešní svátek: sv. Dominik

foto aktuality

4. Ježíš nás povzbuzuje k dobrému chování

Na obrubníku u školy seděl malý chlapec a usedavě plakal. Už podruhé mu letos někdo rozbil jeho krásné nové kolo. Poprvé mu jen ulomili světla, ale tentokrát zničili kolo tak, že se na něm nedalo odjet.

„Hele, prcek tu brečí, asi ztratil dudlík," posmívají se starší kluci. Ale jeden z nich, Martin, se neposmívá. Mlčí. Není mu moc dobře, když vidí malého tak plakat. Ví totiž, kdo kolo zničil. On sám při tom těm darebům dělal hlídače. Dával pozor, jestli někdo nejde, aby stačil kluky varovat. Zdálo se jim legrační přecvakat dráty v předním kole, to bude zábavy, až se majitel pokusí odjet. Martinovi za to kluci slíbili novou hru, kterou mu zatím rodiče nechtěli koupit. Právě si ji nese v aktovce. Doma hned sedá k počítači, ale ne a ne se zbavit myšlenek na chlapcův pláč. „Já jsem přece nic neudělal. Já jsem nic nerozbil," snaží se marně uklidnit své svědomí. Hra ho úplně přestala bavit. „Co mám dělat?" Martinovi vůbec není dobře.

Co bys Martinovi poradil? Přece jenom stál a díval se. Udělal nějakou chybu? (...) Tak co má teď udělat? (...) Má jít za tím chlapcem? Nebo za paní učitelkou. Nebo za tatínkem? Je to těžké, viď?

Pán Ježíš nám dnes v evangeliu vysvětluje, že se nikdy nesmíme přidat k ničemu špatnému. Ani rukama, ani nohama, ani očima nemůžeme nikomu pomáhat dělat zlou věc. Když ho neposlechneme, ublížíme vždycky někomu hodnému. A navíc sami budeme mít problémy. Taky nám říká, že máme odmítnout a jít pryč, když nám někdo něco špatného nabízí. Když nás zve do něčeho tajného, co nesmějí rodiče vědět.

Martin nakonec sebral odvahu a šel za tatínkem. To se ví, že se tatínek napřed rozzlobil a Martin měl na pár týdnů zakázaný počítač. Ale pak spolu šli k chlapcovým rodičům. Martin se tam s oběma tatínky naučil opravovat kolo. A taky získal nového kamaráda. Poznal, že přiznání je těžké, ale za tu radost, že mu druzí odpustili, to stálo.

Aktivita

Podívej se na své ruce: co všechno jsi s nimi už udělal dobrého? (...) A co jsi s nimi neudělal správně, co pokazily? (...) I nohama se dají dělat věci dobré i špatné. Vymysli nějaké příklady. (...) A oči? I dnes už viděly tolik krásy kolem (...). Ale někdy se dívají schválně i na to zakázané - nepěkné obrázky třeba v časopise nebo v počítači, pořad v televizi, zvědavě nakukují, kam nemají. A někdy naopak zase nechtějí vidět, že druhý něco potřebuje.

Modlitba

Pane Ježíši, pomoz mi, prosím, abych se dokázal přiznat, když něco provedu, a uměl se omluvit. Ale hlavně prosím, dej mi odvahu odmítnout špatnou věc. Abych nikdy druhému neubližoval, ani nenaváděl druhé udělat něco nedobrého. A dej mi, prosím, sílu zastat se těch, kterým druzí ubližují. Amen.

INFO farnosti k aktuální istuaci Covid 19
 

Pracujeme pro farnost

 

Fotogalerie
Nejnovější: Benefiční koncert Pavla Šporcla 19.07.2020, 5 fotek
Benefiční koncert Pavla Šporcla

Kontakt

Sadová 149, 760 01 Zlín
tel.: 577 210 022
e-mail: fazlin-sfaj@ado.cz

číslo účtu: 2200033498/6800

Pro odběr aktuálních informací, prosíme, vložte svůj e-mail.

RR49 - studentské mše svaté ve ZlíněStudentské mše svaté ve Zlíně  www.rr49.cz

 

Církevní svátky a liturgii přebíráme z katolik.cz

 

Mše online

Katolické bohoslužby v České republice

 

- - -
farní akce jsou podpořeny statutárním městem Zlín

 

- - -

 

 

 


Církevní mateřská škola


 

 www.farnostzlin.cz | Římskokatolická farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně | Sadová 149, 760 01 Zlín | tel.: 577 210 022 | e-mail: fazlin-sfaj@ado.cz | Code by PCHweb.cz