"Můj pokrm jest, abych činil vůli toho, který mě poslal, a dokonal jeho dílo."
Dnešní svátek: sv. Felix z Valois

AKTIVITA PRO RODINY: Ježíš v nedělních evangeliích (informace)

PRO RODIČE DĚTÍ OD 4 DO 14 LET

I. Pro rodiče dětí od čtyř let do 3. třídy (které dostávají samolepky)

Milí rodiče, každou neděli vaše dítě bude dostávat list A5, na kterém bude komentář k nedělnímu evangelium z brožurky: „Ježíš v nedělních evangeliích", kterou pro tento celý školní rok 2015/16 připravili, zvláště pro vás rodiče, pracovníci katechetického centra z Olomouce.

Moc a moc vás prosím, pročtěte si vždy nejdříve sami onen list a nechte se jím inspirovat a pak podle věku vašeho dítěte vybírejte, předávejte, přidávejte atd. A to nejlépe hned v neděli. Vy tatínci, třeba už před obědem. Nabízenou modlitbu můžete využít i při nedělní večerní modlitbě s dítětem.

Začátkem školního roku obdrží děti asi od 3 let do 10 let knížečku formátu A6 obsahující na každé stránce ilustraci k nedělnímu evangeliu. Na knížečku napište celé jméno vašeho dítěte a datum jeho narození. Na nedělní mši sv. dostane dítě samolepku, která doplňuje výpověď evangelia a nalepí si ji do knížečky. Celý obrázek si může doma vymalovat, stránku si ozdobit atd. A vy rodiče svým podpisem na jednotlivé stránce vždy potvrdíte, že jste si o nedělním evangeliu se svým dítětem doma povykládali. Jednou za tři měsíce budou děti vyzvány, aby donesly svou brožurku do kostela k vyhodnocení. Nejlepší budou odměněny.

Proč to všechno? Proč na vás nakládám další práci? Milí rodiče, dobře víte, že v nejranějším věku se vytvářejí základy ve všem. Dokážete si představit, jak by na tom bylo vaše dítě, kdybyste s ním začali komunikovat až v jeho 15ti letech? Nebo kdybyste vůbec nebudovali jeho vztah k vám, k druhým lidem, k různým povinnostem a nechali to všechno až na škole? To by přineslo velice těžké následky pro jeho další život. I teď, každým rokem, každou neděli, každým vaším rozhovorem o víře, se dávají základy poznání Ježíše a jeho rostoucího osobního vztahu k Němu. Pamatujte: k růstu víry nestačí být jen pasivně v kostele. Tak jako k tělesnému růstu nestačí se jen pasivně dívat na jídlo. Pokud teď ujede vlak, budete se trápit v jeho dospívání nad tím, že zcela odloží víru. Při křtu jste se zavázali vést dítě k Bohu. A to se se rovným dílem vztahuje na otce i matku.

Pokud některou neděli nebudete kvůli nemoci v kostele, nebo budete jinde, můžete si list A5 stáhnout z našeho farního webu (www.farnostzlin.cz) a samolepku dostanete příští neděli.

II. Pro rodiče dětí od 4. třídy (které dostávají sešitky)

Milí rodiče, vaše dítě nedostává už samolepku, ale malý barevný obrázkový sešitek, který si má zakládat do šanonu. I vy si prosím, přečtěte první dva odstavce a pak poslední dva „Pro rodiče dětí od 4 let", a probírejte si pak také se svým dítětem nabízený text o nedělním evangeliu. K tomu můžete využít i sešitky.

Vám rodičům i vašim dětem k stálému duchovnímu růstu žehná
o. Ivan Fišar