Ohlasy z akcí | Farnost sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně

"Kdo chce jít za mnou, ať zapře sám sebe, den co den bere na sebe svůj kříž a následuje mě."
Dnešní svátek: sv. Filip Neri

Pouť ke svaté Anně v Jaroslavicích

21. 7. 2013

Pouť v JaroslavicíchNaprosto ideální slunečné počasí, pečlivá příprava jaroslavických farníků, lety prověřená souhra organizátorů, hojná účast blížící se k počtu 200 poutníků, kvalitní výkony dechové kapely Metoděje Dobeše a také místní hudební schóly, optimální ozvučení areálu, natáčení pro televizi NOE - to vše učinilo z letošní poutní slavnosti u příležitosti svátku sv. Jáchyma a sv. Anny v Jaroslavicích mimořádně příjemný zážitek. Při mši svaté, kterou sloužil zlínský kaplan P. Stanislav Zatloukal, jsem si vybavil situaci z doby před asi osmi lety, kdy jsme v Jaroslavicích řešili, jakým způsobem provést opravy kaple sv. Anny a jejího okolí. Nakonec jsme se rozhodli zbořit  loty, vybudovat malý přírodní amfiteátr a propojit prostor kolem kaple s nově upraveným veřejným prostranstvím před budovou bývalé školy. Také díky tomu se nyní daří při bohoslužbě vytvořit komorní prostředí, opravdové shromážděnívěřících okolo oltáře. Pozoroval jsem tváře spokojených poutníků a viděl zastoupení všech věkových kategorií. Viděl jsem poutníky místní i odjinud, z nich někteří neváhali ani v kopcovitém terénu na tuto tradiční pouť přijít pěšky. Viděl jsem také kompletní rodiny, některé v zastoupení až čtyřech generací. Pocítil jsem dojetí nad tím, jak se zde podařilo vytvořit něco výjimečného. Podobné hodnocení mi bezprostředně po bohoslužbě vyjádřilo nezávisle na sobě hned několik poutníků a tyto pocity dokreslil také rozhovor s jednou místní babičkou, která mi se slzami v očích svěřila, že „tolik dětí odchovala, tolik námahy v životě překonala, a letos jí to potomci vracejí, o nic se nemusí starat a letošní pouť si může hezky v poklidu prožít".

Velké poděkování patří všem, kteří se letos, jakož i každým rokem předtím, o takové skvělé dílo zasloužili a svoji ruku k němu přiložili.

Zbyněk Domanský